Jaką montażownię wybrać do warsztatu?

montażownia do opon

Wraz z przyjściem sezonu letniego w wielu zakładach wulkanizacyjnych pojawia się potrzeba zakupu nowej montażowni. Podczas wyboru należy się kierować przede wszystkim rodzajem opon i felg z jakimi pracuje się najczęściej, ale także przeznaczony budżet i miejsce zagospodarowane na pracę sprzętu.

Tradycyjna montażownia do opon

montażownia do oponAby zapewnić swoim klientom jak najwyższą jakość usługi należy rozważyć wiele możliwości, jakie dają typy maszyn. Dzielą się one na montażownie tradycyjne, hybrydowe i tak zwane kombajny – w zależności od wykorzystania każda z nich świetnie spełni się w swojej roli. Warsztaty decydując się na nową montażownie muszą podjąć ważną decyzję. Przede wszystkim wybierają rodzaj maszyny, który ich zdaniem najlepiej sprawdzi się podczas wykonywanej pracy. Producenci oferują sprzęt do opon samochodowych, motocyklowych, ciężarowych, a także pochodzących od innych pojazdów. Właśnie dlatego należy najpierw zapoznać się z możliwościami każdego typu montażowni, a dopiero później dokonać przemyślanego zakupu. Najpopularniejsza wybierana montażownia do opon to model tradycyjny. Stosuje się ją przy pracy z najpopularniejszymi typami kół. Posiadają one zamontowaną stopkę montażową, która przy współpracy z łyżką montuje i demontuje oponę z felgi.

montażownia do oponMożna dopasować ją zarówno do stalówek, jak i wersji aluminiowych. Przy tym typie sprzętu liczy się trwałość kolumny oraz twardość zbijaka, co ma wpływ na naprężenie podczas ściągania. Drugim typem są maszyny hybrydowe, zdecydowanie masywniejsze niż tradycyjne. Są przystosowane do obsługi dużych opon oraz tych niskoprofilowych. Posiadają pneumatyczny system, który utrzymuje felgę w miejscu oraz kieł do demontażu. Ich zaletą jest szybka obsługa nawet najbardziej skomplikowanych opon. Ostatnim typem dostępnych na rynku montażowni jest kombajn. Pozwala on na pracę z felgami nawet o rozmiarach 34 cali. Znacznie różni się do dwóch pozostałych swoją budową. Jest on całkowicie zautomatyzowany, przez co rola wulkanizatora polega tylko na założeniu oraz zdjęciu felgi z maszyny. Każde z tych urządzeń nadaje się do profesjonalnego wykorzystywania. Należy jednak dopasować typ do najczęściej montowanych opon.

Kupując montażownię należy brać pod uwagę także moc zbijaka, wysokość kolumny, czy dostępność części zamiennych – w razie gdyby była potrzebna naprawa. Inwestycja w taki sprzęt na pewno szybko się zwróci, ponieważ każdy kierowca zmuszony jest do wymiany swoich opon minimum dwa razy do roku. Warto także pamiętać, by unikać chińskich produktów niskiej jakości, które bardzo szybko się zużyją.

Jaką montażownię wybrać do warsztatu?
Przewiń do góry